nedjelja, 15. lipnja 2014.

Zmija počela jesti samu sebe!

Na snimci koja je postavljena na YouTube-u prošle godine, vidi se šiljatonosa albino zmija kako je počela jesti vlastiti rep. Uspjela ga je toliko jako ugristi da se vidi kako guta svoju krv.
Nije jasno što ju je nagnalo na ovaj potez ni kako je u konačnici sve završilo. Eksperti tvrde da je možda bila bolesna i da joj nije bilo jasno što čini.
Kanibalizam je u zmija rijedak slučaj, a da zmija pojede sama sebe jos rijeđi. Ova vrsta zmije je za ljude inače jede žabe, a za ljude je  bezopasna.
Snimka je, kako prenosi Daily Mail, nastala u jednoj prodavaonici kućnih ljubimaca, koja je ovu zmiju nudila za 717 američkih dolara.



Izvor:
Jutarnji list

petak, 13. lipnja 2014.

ANAKONDA POJELA PA ISPLJUNULA CIJELU KRAVU


Anakonde su zastrašujuće velike zmije koje rijetko biraju obrok - jednostavno pojedu sve što hoda oko njih kad su gladne. Ovaj gigantski primjerak iz Brazila očito je bio jako gladan, jer je progutala cijelu kravu.
 Nakon što je golema anakonda ubila svoj plijen i čak ga do pola i progutala, počela ga je povraćati. Anakonde  ovo rade čim osjete da su ugrožene ili shvate da je ovo ipak preveliki zalogaj.  U priloženom videu možete pogledati kako golema anakonda povraća do pola progutani plijen:





Izvor>
http://www.kurir-info.rs/preselo-joj-anakonda-povratila-celu-kravu-clanak-529857

subota, 7. lipnja 2014.

Zmije udavke

Udavke su zmije iz porodica kržljonoški. One plijen ne ubijaju otrovom već gušenjem. Spadaju u najveće i najteže zmije. Mogu biti duge od 7 do 10 metara. Tijela ovih zmija potpuno su pokrivena ljuskama, izdužena i često cilindričnog oblika.  Njihov želudac i čeljust su jako rastezljivi te one svoj plijen usmrćuju stezanjem i gutanjem.  Udavke uglavnom žive u tropskim predjelima Južne Amerike, neke i u Aziji i Africi, u Europi vrsta Eryx jaculus (za razliku od potporodice pitona, Pithoninae, koji žive u Africi, Aziji i Australiji).
Potporodica udavki ima 7 rodova:
- Madagaskarske boe

- Šarena udavka
- Pacifičke otočne boe
- Psoglave boe
- Vitke boe
- Anakonde
- Madagaskarske psoglave boe


Titanoboa cerrejones:


Izvor:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Udavke

ponedjeljak, 2. lipnja 2014.

ZMIJSKI OTROV - Nova nada medicine

 Otrov kobre djeluje kao analgetik kod neurologija trigeminusa i kod karcinoma. Njime se nekoliko puta uspio sniziti povišeni krvni tlak kod hipertenzije i ublažiti bol kod angine pectoris. Otrov australske tigraste zmije, Notechus scutatus, ima dobra lokalnohemolitička svojstva, pa se primjenjuje kao lijek kod hemofilije i hemoragije. Kod vazomotornih rinitisa davali su se otrovi u obliku masti za utiranje u kožu nadlaktice (perkutana metoda). U otrovima gujavica i jamničarki nađen je faktor rasta živaca, protein koji posjeduje veliku snagu kontroliranja rasta živčanih stanica – što mnogi naučnici smatraju spasom za sve veći broj oboljelih od Alzhaimerove bolesti.


 Farmakološka iskustva

Dr. St Pirre istražuje otrove nekoliko australskih zmija i smatra da su njihovi otrovi i dan danas veliki, neiskorišteni izvori potencijalnih lijekova. Drži da će detaljno istraživanje svih komponenti zmijskog otrova zasigurno iznjedriti tvari koje će prije ili kasnije postati moćni lijekovi. 

Kako je zmijski otrov proteinskog sastava, mnogi od sastavnih proteina djeluju specifično na razne biološke funkcije od životne važnosti, kao što su koagulacija krvi, regulacija tlaka, prijenos živčanog ili mišićnog impulsa… Tako je otkrivena njihova važna uloga u farmaceutskoj industriji i pokazalo se da neke komponente, izolirane iz otrova, imaju velike farmakološke mogućnosti, što je dovelo do otkrića važnih lijekova.
Otrov kobre djeluje kao analgetik kod neurologija trigeminusa i kod karcinoma. Njime se nekoliko puta uspio sniziti povišeni krvni tlak kod hipertenzije i ublažiti bol kod angine pectoris. Kod plućne tuberkuloze postignuto je sniženje temperature i opće poboljšanje stanja organizma. Venomi su se pokazali uspješnima i u oftamologiji (kod iritisa npr.). Otrov australske tigraste zmije, Notechus scutatus, ima dobra lokalno hemolitička svojstva, pa se primjenjuje kao lijek kod hemofilije i hemoragije. Kod vazomotornih rinitisa davali su se otrovi u obliku masti za utiranje u kožu nadlaktice (perkutana metoda).
Otrov može biti koristan i u liječenju virusnih infekcija i neuroloških poremećaja, ali tvari odgovorne za takve učinke još nisu poznate i istražene. Venomi umanjuju učinak adrenalina, a pojačavaju učinak pilokarpina. Nadalje, u otrovima gujavica i jamničarki nađen je faktor rasta živaca. To je protein koji posjeduje veliku snagu kontroliranja rasta živčanih stanica – što mnogi naučnici smatraju spasom za sve veći broj oboljelih od Alzhajmerove bolesti.
Inače, zmijski otrovi sadrže velike količine cinka i bakra, kao i tragove drugih metala.
Postoji mišljenje da metali u otrovu inhibiraju djelovanje nekih enzima i tako štite zmije od vlastitog otrova.


Zmijski otrov: ljekovita medicina i otrovna prijetnja:




Uzimanje zmijskog otrova:

Više možete pronaći na nekim od ovih linkova: